Brak wydarzeń w najbliższym czasie. Zobacz wydarzenia w okolicy.
WOJEWÓDZKA i MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA w RZESZOWIE
- Adres:
-
WOJEWÓDZKA i MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA w RZESZOWIE
ul. Sokoła 13, Rzeszów
- Kategorie:
- Ośrodki kultury
- Tel:
- 17 8669-400
- WWW:
- www.wimbp.rzeszow.pl
- E-mail:
WOJEWÓDZKA i MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA w RZESZOWIE - najbliższe wydarzenia:
Opis miejsca
Materiały biblioteczne gromadzone są pod kątem potrzeb czytelniczych, informacyjnych i edukacyjnych użytkowników Biblioteki.
Jedną z ważniejszych funkcji Biblioteki w zakresie pozyskiwania zbiorów jest gromadzenie księgozbioru regionalnego związanego tematycznie z województwem podkarpackim.
WiMBP w Rzeszowie posiada największe i najbardziej różnorodne zbiory regionalne spośród wszystkich bibliotek na Podkarpaciu, są to : książki, czasopisma regionalne i lokalne, dokumenty życia społecznego.
W ofercie udostępnianych czytelnikom zbiorów w filiach i oddziałach bibliotecznych znajdują się książki naukowe, popularnonaukowe oraz literatura piękna dawna i współczesna dla dorosłych, a także dla dzieci i młodzieży.
Ofertę biblioteczną w zakresie udostępniania zbiorów wzbogacają zbiory specjalne:
dokumenty dźwiękowe z muzyką poważną klasyczną i współczesną, rozrywkową, jazzem, ludową,
nuty, partytury, wyciągi fortepianowe,
grafika i plastyka,
rękopisy m.in.: dokument arcybiskupa Jana Rzeszowskiego z 1433 r. zatwierdzający wyposażenie kościoła we wsi Buszcze ; przywilej organizowania jarmarków w Łańcucie z 1726 r. wystawiony przez króla Augusta II ; mowy sejmowe z XVIII wieku ; listy pisarzy polskich z początku XX wieku,
zbiór kartografii /mapy, plany, atlasy/,
audiobooki /książka „mówiona”/ z literaturą piękną i faktu do słuchania,
starodruki, w tym najcenniejsze: „Biblia Święta” z 1563 r. ; „Zwierciadło” Mikołaja Reja z 1568 r. ; „Chronica Polonorum” Macieja Miechowity z 1521 r. ; „Familiarum Collequiorum” Erazma z Rotterdamu z 1535 r. ; „Apokrypha” Marcina Lutra z 1535 r. ; „Historia Polski” Jana Długosza z 1615 r. ; „Żywoty świętych” Piotra Skargi z 1644 r.
mikrofilmy /z rocznikami wybranych, zmikrofilmowanych gazet regionalnych i ogólnopolskich/,
wydawnictwa elektroniczne na CD, takie jak : słowniki, encyklopedie, herbarze, kolekcje historycznych dokumentów źródłowych, programy dla dzieci,
filmy fabularne i dokumentalne,
normy /z zakresu bibliotekarstwa i informacji naukowej/,
dokumenty życia społecznego dot. Rzeszowa i Podkarpacia.
Biblioteka udostępnia swoje zbiory na zewnątrz oraz na miejscu w czytelniach i księgozbiorach podręcznych. Oferta materiałów bibliotecznych gromadzonych w bibliotece jest uzupełniania o nowe nabytki.
Komentarze (0):