Recital fortepianowy - Tomasz Ritter
Muzeum Lubelskie - najbliższe wydarzenia:
Opis wydarzenia
Galeria Malarstwa Polskiego Muzeum Lubelskie Zamek
Recital fortepianowy
Tomasz Ritter
Program:
J.S. Bach – II Partita c-moll BWV 826
L.van Beethoven – Andante Favori WoO 57
F. Chopin – Ballada f-moll op. 52
K. Szymanowski – Wariacje b-moll op.3
Tomasz Ritter
Urodzony w 1995 r. w Lublinie, w 2002 rozpoczął naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. K. Lipińskiego w klasie Bożeny Bechty-Krzemińskiej. Od roku 2008 jest uczniem prof. Iriny Rumiancewej-Dabrowski w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie.
W listopadzie 2011 został zwycięzcą IX Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, otrzymując również nagrodę specjalną im. Anieli Młynarskiej-Rubinstein oraz Rubinową Szpilę Artura Rubinsteina przyznawaną osobowości artystycznej konkursu. Ponadto jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in: Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w San Sebastian (Hiszpania, 2008, I nagroda), VIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla Młodych Muzyków w Enschede (Holandia, 2010, I nagroda i Nagroda Dziennikarzy); Konkurs „Mlady Klavir” Konserwatorium Muzycznego w Pradze (2010, tytuł „Talent Mladeho Klaviru”); IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. M. Moszkowskiego w Kielcach (2011, Grand Prix i nagroda za wykonanie utworu Moszkowskiego); III Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny „Szymanowski in memoriam” w Warszawie (2011, I nagroda); Ogólnopolskie Przesłuchania Centrum Edukacji Artystycznej (2012, Grand Prix). W 2012 roku otrzymał też tytuł Laureata Estrady Młodych 46. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. W tym samym roku TVP Lublin zrealizowała o nim film dokumentalny Wielkie otwarcie (realizacja: Adam Kulik).
Brał udział w festiwalach muzycznych w Polsce, m.in.: Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Rubinstein Piano Festiwal w Łodzi, Szalone Dni Muzyki w Warszawie, Muzyka i Architektura w Toruniu, Harmonie Starego Miasta w Lublinie. Koncertował też w Czechach (dokonując nagrań dla Radia Czeskiego), na Litwie, na Słowacji, we Francji, w Austrii, w Holandii, w Belgii oraz Japonii. Współpracował z Kwartetem Martinů z Pragi (koncerty w Czechach i w Polsce) oraz z niemieckim skrzypkiem Stefanem Tararą, któremu towarzyszył podczas koncertu inauguracyjnego XII Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie. Wraz z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyr. Jerzego Maksymiuka inaugurował III Rubinstein Piano Festival w Łodzi wykonaniem IV Koncertu fortepianowego L. van Beethovena na. Ten sam koncert z orkiestrą Sinfonia Baltica pod dyr. Bohdana Jarmołowicza wykonał we wrześniu 2013 roku na zakończenie 47. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Grał też z Polską Orkiestrą Radiową pod dyr. Łukasza Borowicza i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej pod dyr. Iana Hobsona.
Tomasz Ritter uczestniczył w kursach mistrzowskich, m.in. u Wiktora Mierżanowa, Tatiany Shebanovej, Roberta Levina, Avedisa Kouyoumdjiana, Milana Langera, Iana Hobsona, Petera Eflera, Emmanuela Krasovsky’ego, Pavla Gililova. Zdobywa także doświadczenie z zakresu gry na fortepianie historycznym i klawesynie, współpracując z czeskim specjalistą w dziedzinie dawnych instrumentów klawiszowych, Petrem Šeflem oraz uczestnicząc w kursach u Alexeia Lubimova, Johannesa Sonnleitnera i wielokrotnie u Malcolma Bilsona w ramach Dni Muzyki Dawnej w Sopronie i w Fertöd na Węgrzech.
Jest stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2013 został laureatem Stypendium Artystycznego im. Franciszka Wybrańczyka Fundacji Sinfonia Varsovia.
Komentarze (0):