Kino Apollo Poznań
- Adres:
-
Kino Apollo Poznań
ul. Ratajczaka 18, Poznań
- Kategorie:
- Kina
- Tel:
- 618517634
- WWW:
- http://kinoapollo.pl
- E-mail:
Repertuar
20 pią | 21 sob | 22 nie | 23 pon | 24 wto | 25 śro | 26 czw |
-
Pinokio
Familijny
11:10 12:10 -
Koneser
Melodramat
16:10 -
W kręgu miłości
Dramat
19:40 -
Królowie lata
Komedia
11:00 -
Blue Jasmine
Dramat
20:20 -
Przeszłość
Dramat
18:15 -
Siła przyciągania
Dramat
16:00 -
Sekret afrykańskiego dziecka
Dramat
17:45
Opis miejsca
Apollo posiada dwie nowoczesne sale kinowe, większa, mieści 390 widzów i jest również profesjonalną sceną teatralno-widowiskową wraz z zapleczem, mniejsza, mieści 90 osób.
Z racji posiadania w pełni profesjonalnej sceny o wyjątkowej akustyce, nowoczesnego sprzętu oraz profesjonalnej obsługi, Kinoteatr Apollo jest doskonałym miejscem do organizacji wszelkiego rodzaju przedsięwzięć, jak: spektakle teatralne dla dorosłych i dzieci, koncerty, występy taneczne, a także spotkania, konferencje, zjazdy firmowe i sympozja. W pięknych wnętrzach utrzymanych w stylu art déco mieści się kawiarnia, a na życzenie, możemy zorganizować również catering.
W Kinoteatrze Apollo staramy się pielęgnować najlepsze tradycje filmowe i teatralne. Współpracujemy z teatrami z całej Polski, które regularnie bywają u nas na spektaklach gościnnych, prezentując zarówno spektakle komediowe jak i bardziej poważne.
W naszym repertuarze kinowym gości przede wszystkim ambitne kino polskie, europejskie i światowe, lubimy też cofać się w czasie i wracać do nieśmiertelnej klasyki filmowej.
Zapraszamy do Kinoteatru Apollo i gwarantujemy niezapomniane wrażenia artystyczne, w pięknym, równocześnie staromodnym i nowoczesnym wnętrzu.
W 1918 roku, na początku grudnia, odbyło się posiedzenie polskiego Sejmu Dzielnicowego, który wybrał Naczelną Władzę Ludową. W posiedzeniu tym wzięło udział 1399 delegatów z całego zaboru pruskiego oraz emigracji w Niemczech. Sala Lamberta odgrywała zatem nie tylko rolą rozrywkową, ale była miejscem pielęgnowania polskości. W 1921 roku rozpoczął tu swoją działalność Teatr Powszechny wystawiający komedie i operetki.
Po I wojnie światowej dwaj kupcy poznańscy - Józef Czepczyński i Jan Łuczak - postanowili przywrócić obiektom ufundowanym przez Lamberta utracony blask. Panowie byli właścicielami kamienic stojących nieopodal. Zdecydowali zrobić w tym miejscu ekskluzywny pasaż handlowy. Na bramie frontowej od strony ulicy Piekary wmurowano tablicę na pamiątkę okresu, podczas którego mieszkał w pasażu Juliusz Słowacki (maj 1848 roku). Miało to przypominać Poznaniakom o historycznej wartości tego miejsca dla miasta i jego mieszkańców.
W 1921 roku Czepczyński i Łuczak przebudowali wspólnie istniejący teatr - tak powstało Kino Apollo. Sześć lat później, w roku 1927, historyczna Sala Lamberta została połączona z kabiną projekcyjną Kina Apollo i zaczęła funkcjonować jako ekskluzywne kino "Metropolis". Można więc powiedzieć, że był to pierwszy poznański multiplex. Miejsce to słynęło ze swej elegancji. Naprzeciw kina funkcjonować zaczął‚ lokal "Palais de Danse", którego ogródek oraz niezwykły wystrój spowodowały, że uznawany był za jeden z najpiękniejszych lokali w ówczesnej Polsce.
Cały kompleks był już wtedy własnością Jana Łuczaka. Anegdota głosi, że tablica z napisem: "Dałeś mi Boże w swej szczodrobliwości, dajże i temu, który mi zazdrości" została wmurowana w ścianę Kina Apollo, by dopiec Stefanowi Kałamajskiemu, który był‚ szwagrem Łuczaka, a jednocześnie właścicielem największego w owym czasie kina "Słońce".
Podczas II wojny światowej władze okupacyjne poleciły zmienić kino "Metropolis" w "Teatr Varietes Metropol". W 1945 roku budynek spłonął i nie został odbudowany.
Kino Apollo w swoim obecnym kształcie, którego nabrało po remoncie zakończonym w styczniu 2005 roku, nawiązuje swoim wystrojem do nieistniejącego już "Metropolis". Choć nie ma już wspólnej kabiny projekcyjnej znów, jak niegdyż w Pasażu Apollo, funkcjonują dwie sale kinowe.
Komentarze (0):