iCity

FB

Uruchom Red Bull Music Academy Radio w nowym oknie

RB

Kino Pionier 1909 Szczecin

Adres:
Kino Pionier 1909 Szczecin
Al. Wojska Polskiego 2, Szczecin
Kategorie:
Kina
Tel:
91 4347702
WWW:
www.kino-pionier.com.pl
E-mail:
Dodał:
UMA

Repertuar

Opis miejsca

Zgłoś nadużycie
Kino "Pionier" oficjalnie działa od 26.09.1909 roku. Zostały jednak znalezione dokumenty potwierdzające jego jeszcze dłuższą historię -1907 rok. Twórcą kina i jego pierwszym właścicielem był Otto Blauert, który bardzo szybko sprzedał je Albertowi Pietzke. Od 1999 roku współwłaścicielami są: Jerzy Miśkiewicz oraz Wacław Szewczyk.
Kino wielokrotnie zmieniało nazwę :"Weltkinotheater", "Odra" i ostatecznie od 1950 roku nosi nazwę "Pionier".

W sierpniu 2005 roku do Szczecina dotarły wspaniałe wieści z za kanału La Manche. Pionierowi został przyznany tytuł najstarszego nieprzerwanie działającego kina na świecie. Poniżej znajduje się certyfikat wystawiony przez Guinness World Records.

Pionier od samego początku wyróżniał się własnym klimatem. Nawet po kompleksowym remoncie w 2002 roku, podczas którego wyposażono sale w nowoczesny sprzęt, kino nie straciło swojego uroku.

Ostatnie lata pokazały, że Kino Pionier to wyjątkowe miejsce o ugruntowanej pozycji na rynku. Pionier został przyjęty do prestiżowej sieci Europa Cinemas oraz sieci Kin Studyjnych.

Kino posiada 2 sale: salę główną /historyczną/ oraz "Kiniarnię" - powstałą w 2002 roku. Jest ona jak gdyby połączeniem kina i kawiarni - powrotem do początków XX w. Siedząc przy stoliku przy kawie, herbacie czy też lampce wina oglądamy film z projektora, który stoi w sali. Przy dźwiękach pianina /wyprodukowanego w Szczecinie w 1898 roku/, wyświetlane są filmy nieme.

Obie sale przystosowane są do organizacji kameralnych imprez z wykorzystaniem najnowocześniejszych nośników audiowizualnych.

Unikamy wielkich komercyjnych produkcji. Nasz główny repertuar to kino europejskie, azjatyckie, południowo-amerykańskie .Chcemy pokazywać ambitne kino dla ludzi, którzy widzą w filmie nie tylko rozrywkę. I to wszystko bez pop-cornu, bez mlaskania.....

Kasa kina jest czynna codziennie na pół godziny przed pierwszym seansem. Istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji miejsc.


Guinness World Records - CERTIFICATE
The oldest cinema in the world is the Pionier Cinema which opened as the Helios on the 26 September 1909 in Stettin, Germany (now Szczecin, Poland) and is still in operation today.
Wolne tłumaczenie: Najstarszym kinem na świecie jest Kino Pionier, które zostało uruchomione pod nazwą "Helios" 26 września 1909 roku w mieście Stettin, w Niemczech (Szczecin /Polska/ dzisiaj), i funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Komentarze (0):

RSS
Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Dodaj zdjęcie

Zamknij

Dodałeś 10 zdjęć. Możesz dodać jeszcze 0 zdjęć.

Poleć znajomym

Zamknij

Kino Pionier 1909 Szczecin - wydarzenia w okolicy

Zamknij

Kino Pionier 1909 Szczecin - inne miejsca w okolicy

Zamknij

Kino Pionier 1909 Szczecin - trasa dojazdu

Zamknij

  Zgłoś nadużycie w komentarzu

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie w wydarzeniu

  Zamknij
  Kino Pionier 1909 Szczecin

  Edycja zdjęcia

  Zamknij