Kino Bałtyk Racibórz
- Adres:
-
Kino Bałtyk Racibórz
Londzina 13, Racibórz
- Kategorie:
- Kina
- Tel:
- 32 4152033
- WWW:
- www.kinobaltyk.pl
Opis miejsca
O Kinie
Dane techniczne:
nagłośnienie: Dolby Digital Surround EX z laserowym odczytem dźwięku ( procesor CP650, wzmacniacze i głośniki firmy E-V Electro-Voice)
projekcja cyfrowa: projektor cyfrowy Barco DP 2K 20C wraz z przystawką do projekcji 3D, serwer Doremi DCP - 2K4
projekcja analogowa: projektory czeskiej firmy Meopta MEO 5XS
obraz: ekran angielskiej firmy Harkness Hall, perełkowy o współczynniku odbicia światła 180 i rozmiarach 10,6m x 5m
komfort: 343 fotele hiszpańskiej firmy Figueras
Kino Bałtyk przy ulicy Londzina 13 przyciąga pod swój dach miłośników X Muzy od ponad 80 lat. W 1927 uruchomiono kino GLORIA - PALAST z 600 miejscami na widowni, która też posiadała balkon. Ekran miał wymiary 6m x 4m. Pod taką nazwą kino funkcjonowało do 1945 roku jako jedno z trzech wtedy istniejących kin w mieście, a po wojnie przyjęło obecną nazwę BAŁTYK. W latach 1959 - 62 XX wieku kino przeszło generalny remont (zlikwidowano widownię na balkonie, dobudowano nowe pomieszczenie mieszczące w sobie kabinę projekcyjną, zainstalowano panoramiczny ekran wraz z kurtynami, a także zamontowano 451 foteli). Wnętrze kina (ściany holu i widowni) zaprojektowano i wykonano w stylu pop - art i były artystyczną wizją wodnych fal i ryb jako nawiązanie do Morza Bałtyckiego. Kino w takiej formie doskonale prosperowało zwłaszcza w latach 60-tych i 70-tych kiedy nie było w Polsce magnetowidów, telewizorów kolorowych i kanałów satelitarnych. Przeciętnie do kina Bałtyk w ciągu roku przychodziło ok 250 tysięcy widzów a rok 1973 był rekordowy gdyż wtedy do kina przyszło 280 tysięcy widzów (Racibórz miał wtedy zaledwie 50 tys. mieszkańców).
W 1997 roku podczas powodzi kino bardzo ucierpiało gdyż woda dostała się na widownię i zatopiła prawie cały ekran wraz z kurtynami i głośnikami a z wody wystawały jedynie 4 ostatnie rzędy foteli. Po przesuszeniu sali i odkuciu tynków działało ono (także i jako dyskoteka) do września 1998 roku. Jednak dyrekcja kina a zarazem właściciel tego obiektu, Instytucja filmowa "Silesia-Film" w Katowicach, podejmuje się kosztownego wyzwania by dokonać remontu całego kina. Tak więc w latach 1998 - 99 kino jest zamknięte na 11 miesięcy a w jego wnętrzach jest przeprowadzany kolejny generalny remont. Właśnie wtedy zainstalowano całkiem nowy ekran wiodącego angielskiego producenta Harkness a także zainstalowano nowe fotele zwiększając odstęp między rzędami z 90 centymetrów na 110 cm. dla większego komfortu widzów (w związku z tym liczba siedzeń zmniejszyła się z 451 do 343). W kabinie projekcyjnej ustawiono nowsze projektory Meopta na podzespołach niemieckiego Kinotona a w foyer kina zagospodarowano miejsce pod bufet. Dawna kotłownia węglowa została zlikwidowana i zastąpiona nowoczesną gazową. Kino zostaje ponownie otwarte na początku września 1999 roku a pierwsze tytuły jakie zagościły na nowym ekranie to: "Gwiezdne wojny - Mroczne widmo", "Matrix" a także "Tydzień z życia mężczyzny".
Dzisiaj kino Bałtyk cieszy się sporą popularnością ale nie jest już ona na poziomie takim jak w latach 70-tych. Obecnie średnio co roku do kina przychodzi 60 tys. widzów. Filmem, który zebrał największą ilość widzów była "Pasja" Mela Gibsona (ok 21 tys. widzów). W maju 2004 roku dyrekcja "Silesia-Film" postanawia zainstalować w kinie Bałtyk najnowocześniejsze nagłośnienie, które można spotkać w multiplexach. Zadania tego podjęła się niemiecka firma Cine-Project (ta sama, która jest odpowiedzialna za projekcję i nagłośnienie podczas festiwalu "Berlinale" w Berlinie). Pierwszym filmem, który mogli widzowie zobaczyć i usłyszeć w systemie Dolby DIGITAL była "Troja". Po sukcesie "Shreka trzeciego" Instytucja Filmowa Silesia Film postanawia ponownie zainwestować w dźwięk. 20 września 2007 roku zostaje rozbudowany system odtwarzania dźwięku z Dolby Digital (5.1) na Dolby Digital Surround EX (6.1)
W czerwcu 2011r. Silesia Film w Katowicach, otrzymała dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach na cyfryzację kina Bałtyk w Raciborzu. Przetarg wygrała firma Kinekspert w Łodzi. Został zakupiony projektor cyfrowy Barco DP 2K 20C wraz z przystawką do projekcji 3D, nowy ekran perełkowy o współczynniku odbicia światła 180 i rozmiarach 10,6m x 5m. Zakupiono 700 sztuk okularów 3D i przystosowano pomieszczenie, w którym zamieszczono zmywarko-suszarkę do okularów. Pierwszym filmem wyświetlanym w cyfrowej jakości 2D był "Kac Vegas w Bangkoku", a pierwszym filmem w technologii 3D było "Sanctum" Camerona na pokazie specjalnym. Sala kinowa podczas malowania zmieniła kolorystykę na niebiesko fioletową.
Komentarze (0):