iCity

FB

Uruchom Red Bull Music Academy Radio w nowym oknie

RB
  • Proszę się zalogować

XVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2012

Czas:
Wydarzenie archiwalne
Kategorie:
Festiwale, Dla Dzieci , Sztuka
Dodał:
Carlos

Miasto Warszawa - najbliższe wydarzenia:

RSS

Opis wydarzenia

Zgłoś nadużycie Więcej niż teatr! Zostań Królem Maciusiem I!
XVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2012
6 października już po raz 16. rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2012. W ramach Festiwalu odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych: spektakle, happeningi, wystawy, warsztaty, instalacje teatralne, spotkania z twórcami teatru… Działania dedykowane są dzieciom, młodzieży oraz ich opiekunom – rodzicom, dziadkom, nauczycielom. Po raz kolejny w repertuarze Festiwalu znalazły się spektakle adresowane do najmłodszych dzieci – od 0 lat!
Od kilkunastu lat na sceny warszawskich teatrów każdej jesieni powraca Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK. Festiwal od lat promuje starannie dobrane, najciekawsze i niepowtarzalne wydarzenia teatralne z Polski
i ze świata. Organizatorem od 1996 roku niezmiennie jest Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Główną inicjatorką jest Pani Halina Machulska - pedagog, aktorka, reżyser, popularyzatorka dramy w Polsce. Honorowym Dyrektorem Festiwalu jest Profesor Maciej Wojtyszko – reżyser teatralny i filmowy, dramaturg, autor książek popularnonaukowych i beletrystyki dla dzieci, Dziekan Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Festiwal od kilkunastu lat jest prowadzony przez Grażynę Karwowską-Winiarek – autorkę projektów z dziedziny kultury, menedżera, Absolwentkę Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. „Tej jesieni czeka na widzów wiele niezwykłych spotkań z ciekawymi spektaklami z Polski i ze świata. Tegoroczne happeningi inspirowane są losami Króla Maciusia I – przestrzeń Teatru Powszechnego zamieni się w świat, w którym rządzą dzieci. Wszyscy mali widzowie będą mieli możliwość uczestniczenia w tworzeniu rzeczywistości na wzór swojej wyobraźni, w działaniach happeningowych będą współtworzyć z nami kolejny Festiwal KORCZAK 2012” – powiedziała Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektor Festiwalu. Dyrektorem Artystycznym tegorocznego Festiwalu jest Wojciech Stefaniak – pseudonim artystyczny Faruga – absolwent Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie, reżyser, autor koncepcji i realizator wielu międzynarodowych projektów teatralnych.
Festiwal, jak co roku, podejmuje tematy, które są ważne dla każdego dziecka, o których rozmawiał Janusz Korczak – patron Festiwalu. W tym roku porozmawiamy o: tolerancji, przyjaźni, odpowiedzialności i strachu. W ramach prezentacji „zjawisk teatralnych” Festiwal zajmie się tematami trudnymi, związanymi z grupami defaworyzowanymi – z ich codziennością w społeczeństwie. Swoje historie poprzez różne formy teatralne opowiedzą: dzieci z domów dziecka, więźniowie, osoby niepełnosprawne oraz bezdomni.
Coroczne Słoneczniki dla dobrego Doktora Korczaka…
W ramach Festiwalu ma miejsce wyjątkowe wydarzenie poświęcone pamięci Janusza Korczaka – Dobrego Doktora. Młodzi widzowie po spektaklu w Teatrze Lalka (miejsce dawnego sierocińca, w którym dziećmi opiekował się Korczak) zabiorą ze sobą słoneczniki i ruszą do pobliskiego parku, by podziękować Dobremu Doktorowi. Na zakończenie pochodu dzieci obsypują pomnik Janusza Korczaka setkami słoneczników – symbolem Festiwalu. W tym roku spotkanie to odbędzie się 8 października (poniedziałek) o godz. 11.30.
Rządy Dzieci – REformaTORZY
Przez 7 festiwalowych dni Teatr Powszechny w Warszawie stanie się królestwem dzieci. Przestrzeń teatru oraz terenu przed nim zostaje oddana dzieciom. Każdy będzie mógł stać się Maciusiem I: podbić nowe tereny na mapie, spotkać niestworzonego stwora na czarnym lądzie, zabrać głos w dziecięcym parlamencie, przewrócić świat na opak… Codziennie zostanie zaproponowany inny wątek luźno powiązany z losami Króla Maciusia. Cykl ma się składać na linearną opowieść o rządach dzieci w ich królestwie. Po każdym dniu festiwalowym powstanie rzeźba lub instalacja stworzona przez dzieci. Całość zostanie zaprezentowana na koniec Festiwalu jako 7 skarbów z dziecięcej krainy.
Przyjaciele Festiwalu KORCZAK 2012
Podobnie jak w latach ubiegłych Festiwal otrzymał wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy – Biura Kultury. Patronat honorowy objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski, Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz. Partnerem Strategicznym jest: Teatr Powszechny im. Z. Hübnera w Warszawie w którym powstanie centrum festiwale. Partnerami wspierającymi tegoroczny Festiwal są: Teatr Rampa, Teatr Lalka, Dom Spotkań
z Historią, Instytut im. A. Mickiewicza, PEDAGOGIUM Wyższa Szkoła Nauk Społecznych oraz agencja Public Relations – ComPress. Patronat medialny nad tegorocznym wydarzeniem objęli: miesięcznik GAGA, Soul Magazine, Radio WAWA oraz portale internetowe: e-teatr.pl, icity.pl, qlturka.pl.

Prestiżowe nagrody festiwalowe
Tradycyjnie podczas Festiwalu spektakle teatrów polskich (zespoły zagraniczne są gośćmi honorowymi) oceniać będą dwa zespoły jurorów. Międzynarodowe Jury Dorosłych przyzna nagrody Grand Prix – „Złocisty” dla najlepszego spektaklu
oraz nagrodę „Kota w worku” – czyli zaproszenie na Festiwal KORCZAK 2013
z pominięciem procedury kwalifikacyjnej. Jury Dziecięce pracować będzie samodzielnie
i według własnych kryteriów dokona wyboru spektaklu, aby wręczyć nagrodę „Ziarenko” – związaną z symbolem Festiwalu, jakim są słoneczniki.
Niecodzienne, ciekawe produkcje teatralne przedstawią widzom Festiwalu:
Zespoły z Polski: Teatr Baj Pomorski z Torunia, Teatr Atofri/Poznańska Fundacja Artystyczna, Teatr Lalki i Aktora Pinokio z Łodzi, Białostocki Teatr Lalek/Podhalańskie Stowarzyszenie Tańca, Teatr Groteska z Krakowa, Teatr Maska z Rzeszowa, Teatr Lalki
i Aktora z Opola, Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Arka z Wrocławia, Teatr Na kółkach
z Kowalek, LALE. Teatr z Wrocławia i z Warszawy: Teatr Lalka, Teatr Lalek Guliwer, Teatr Żydowski, Stowarzyszenie Praktyków Kultury, Teatr Baj oraz Scena Pedagogium. Widzowie będą mieli szansę obejrzenia 8 spektakli zagranicznych w tym z: Niemiec, Chorwacji, Belgii, Włoch i Kanady. Spektakle są przygotowane w taki sposób, aby nie było bariery językowej, artyści kładą duży nacisk na stronę plastyczną widowiska.
Więcej niż teatr… Od 0 do 99 lat…
Festiwal staje się forum wymiany poglądów i doświadczeń oraz sprzyja poszerzaniu horyzontów, nie tylko teatralnych. W ramach Festiwalu obok spektakli mają miejsce inne niecodzienne wydarzenia: przed każdym przedstawieniem odbędą się happeningi.
W 2012 roku, ogłoszonym Rokiem Janusza Korczaka, mija 70. rocznica śmierci Korczaka w obozie zagłady w Treblince oraz 100. rocznica założenia przez niego Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie.

Zorganizowana przed Teatrem Powszechnym wystawa „Janusz Korczak – król dzieci” przypomina sylwetkę wybitnego działacza społecznego. Opowiada o jego pracy
w charakterze lekarza wojennego, nowatorskiej myśli pedagogicznej, wykładach w radiu, podróżach i związkach z Warszawą.

Po każdym z festiwalowych spektakli młodzi widzowie oraz opiekunowie będą mieli możliwość rozmowy i dyskusji z aktorami i twórcami przedstawienia.

Po raz kolejny w ramach KORCZAKA w programie „Ab ovo” („zacząć od jaja”) niemowlaki i maluszki wraz ze swoimi opiekunami będą mieli okazję, aby rozpocząć odkrywanie tajemnic świata i sztuki – spektakle przygotowane specjalnie dla najmłodszych zaprezentują: Teatr Atofri/Poznańska Fundacja Artystyczna, Theater o.N. z Niemiec oraz LALE.Teatr z Wrocławia.

Podczas Festiwalu prowadzone będą trzy rodzaje warsztatów: „Teatr defaworyzowanych”, „Szkoła tolerancji – Janusz Korczak dzieciom” oraz „Teatr z dziećmi - jak to zrobić?”. Pierwszy z nich ma na celu stworzenie przestrzeni do poznania się
i wzajemnej inspiracji osób zainteresowanych teatrem zaangażowanym społecznie.
6-godzinny warsztat poprowadzą trenerki: DRAMA WAY Fundacji Edukacji i Kultury – Maria Depta-Jędrzejczak i Aldona Żejmo-Kudelska. Cykl warsztatów: „Szkoła tolerancji – Janusz Korczak dzieciom” przygotowany przez Dom Spotkań z Historią jest adresowany do dzieci w wieku 7-12 lat. Mogą one wziąć udział w zajęciach na kanwie utworów literackich Janusza Korczaka z elementami jego myśli pedagogicznej. W warsztatach szczególny nacisk położony jest na rozwój umiejętności współpracy i dialogu, a także okazywanie empatii oraz szacunku dla drugiego człowieka.

W czasie Szkoły tolerancji odbędzie się 5 różnych warsztatów:
- Prawa małych i dużych (warsztat plastyczno-historyczny mający na celu poznanie własnych praw, ale też szacunek dla praw drugiego człowieka)
- Gdybym był Kajtusiem Czarodziejem… (warsztat wprowadzający w tematykę
II wojny światowej)
- Spotkania z królem Maciusiem I – teatrzyk kukiełkowy (fragment filmu „Król Maciuś I” pozwalający dzieciom przenieść się do wymyślonego królestwa, w którym trzeba ustanowić prawa i wyznaczyć wszystkim obowiązki, wspólne wykonanie kukiełek)
- Dzieci do parlamentu! (fragment filmu „Król Maciuś I” inspiracją do zastanowienia się, jakie reformy można wprowadzić w państwie)
- Czuję, rozumiem, reaguję – o umiejętności współodczuwania (zapoznanie dzieci
z podstawowymi prawami człowieka i wyjaśnienie, czym jest godność).

Teatr z dziećmi - jak to zrobić? – tradycyjnie już, jak co roku, zapraszamy nauczycieli i instruktorów na cieszące się ogromnym powodzeniem warsztaty, dotyczące pracy
z dziećmi, tworzenia szkolnych grup teatralnych, doboru odpowiedniego repertuaru
i środków artystycznych.
W Instytucie Teatralnym na widzów czekać będzie Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana – spektakl dla dzieci w wieku 6–9, którego istotą jest żywioł swobodnej
i niczym nie skrępowanej zabawy. Po przedstawieniu zapraszamy na wędrówkę po elementach scenografii, połączoną z opowieścią o Janie Dormanie odsłuchiwaną z mp3. Mali widzowie odbiorą pierwszą, na długo zapadającą w pamięć, lekcję teatralnej umowności, a starsi poznają koncepcję teatralno-pedagogiczną Jana Dormana. Projekt uzupełniają warsztaty edukacji teatralnej dla nauczycieli i animatorów kultury.

Gdyby ktoś miał ochotę na spacer śladami Janusza Korczaka, to aplikacja My Warsaw – Warszawa jest moja, stworzona przez Muzeum Historii Żydów Polskich i Dom Spotkań z Historią, proponuje dwie trasy: dotyczącą dzieciństwa i młodości Korczaka
oraz nawiązującą do jego losów wojennych. Przed oczami uczestników zabawy staje –
w formie nagrań, quizów, dostępu do cytatów i fotografii – nieistniejąca już Warszawa. Aplikacja jest darmowa i działa w trybie offline (nie wymaga stałego dostępu do Internetu). Wykorzystuje technologię tzw. rozszerzonej rzeczywistości, która nakłada na siebie dwa obrazy: aktualny, widziany przez kamerę w telefonie, oraz historyczny, wygenerowany przez aplikację.

Więcej informacji na temat Festiwalu KORCZAK na nowej stronie internetowej: www.korczak-festival.pl
www.facebook.com/FestiwalTeatralnyKorczak
Dodatkowych informacji udziela Biuro Prasowe Festiwalu KORCZAK:


Marta Winiarek-Miętus


kom. 601 145 133
email: [email protected]
Joanna Orłowska


kom. 795 520 936
e-mail: [email protected]
Joanna Migut


kom. 795 520 931
e-mail: [email protected]

Komentarze (0):

RSS
Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Dodaj zdjęcie

Zamknij

Dodałeś 10 zdjęć. Możesz dodać jeszcze 0 zdjęć.

Zaproś znajomych

Zamknij

XVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2012 - inne wydarzenia w okolicy

Zamknij

XVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2012 - trasa dojazdu

Zamknij

Pobierz plik MP3

Zamknij

Zgłoś nadużycie w komentarzu

Zamknij

Zgłoś nadużycie w wydarzeniu

Zamknij
XVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2012

Miasto Warszawa - trasa dojazdu

Zamknij

    Edycja zdjęcia

    Zamknij

    Wybieram się / Nie wybieram się

    Zamknij