Festiwal Warszawa Singera - Oblicza Jidyszkajt
- Miejsce:
-
Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom
ul. Andersa 15, Warszawa
- Czas:
-
Wydarzenie archiwalne
- Cena:
- wstęp wolny
Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom - najbliższe wydarzenia:
Opis wydarzenia
Oblicza Jidyszkajt – dzień otwarty w Centrum Kultury Jidysz
Działalność Centrum skupiona jest przede wszystkim wokół kultury i języka Żydów aszkenazyjskich. Prowadzone są tu m.in. bezpłatne lektoraty jidysz, warsztaty translatorskie oraz warsztaty czytania rękopisów; odbywają się też pokazy DKF-u oraz cykliczne spotkania poświęcone sztuce i literaturze jidysz.
godz. 12.00 Pokazowa lekcja języka jidysz – prowadzi Anna Szyba
godz. 12.00 „Stosunki polsko-żydowskie w Warszawie przed I wojną światową” – wykład Joanny Nalewajko-Kulikov
godz. 13.00 Lomir zingen af jidisz! – warsztaty piosenki z Teresą Wrońską
Teresa Wrońska – pianistka i aranżerka, absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej. Od 1983 r. jest kierownikiem muzycznym Teatru Żydowskiego w Warszawie, od 2004 r. także kierownikiem muzycznym Festiwalu Warszawa Singera.
godz. 13.00 Zwierzęta pana Isaaca – warsztaty dla dzieci prowadzą Patrycja Dołowy i Anna Pietruszka-Dróżdż z Fundacji MaMa
Czy pamiętacie teatr Muminków pływający po wodzie? Teatr będący całym światem, przestrzenią zabawy, domem dla baśni i opowieści. Taki teatr-świat chcemy stworzyć razem z dziećmi. Zaprosimy je do rozmowy o zwierzętach i zachęcimy do wcielenia się w postacie zwierząt przedstawione w baśniach Singera.
godz. 14.00 Warsztaty czytania literatury jidysz z Bellą Szwarcman-Czarnotą
godz. 15.00 Pamiętniki Blumki – spektakl-warsztaty dla dzieci i dorosłych
Opowiada: Beata Frankowska (Stowarzyszenie Grupa Studnia O.), muzyka: Robert Lipka (akordeon)
Na ulicy Krochmalnej 92 stał kiedyś biały dom w szarej Warszawie. Dom żydowskich dzieci. Dzieci miały tu swoje przygody, święta, sąd, listę łez i gazetę „Mały Przegląd”. I miały swojego Doktora. Opowieść interakywna, przeplatana wyliczankami i piosenkami w jidysz, na podstawie książek: „Pamiętnik Blumki” Iwony Chmielewskiej, „Pamiętnik z getta” Janusza Korczaka, „Korczak. Próba biografii” Joanny Olczak-Ronikier.
Po spektaklu zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na warsztat. Każdy uczestnik otrzyma „woreczek pamięci”. Ze skrawków słów, ścinków ilustracji stworzymy na nowo małe pamiętniki. A potem jeszcze raz opowiemy tę historię. Żeby nie zapomnieć.
Komentarze (0):