Festiwal Warszawa Singera - spotkanie z prof. Władysławem Bartoszewskim
- Miejsce:
-
Klub Mamele
Plac Grzybowski 12/16, Warszawa
- Czas:
-
Wydarzenie archiwalne
- Cena:
- Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 22 620 55 85; 652 16 48
Klub Mamele - najbliższe wydarzenia:
Opis wydarzenia
24 sierpnia – 1 września 2013
Zbliża się coroczne święto muzyki, teatru, filmu, literatury i sztuk wizualnych. Kultura jidysz powróci w śpiewie kantorów, klezmerskich dźwiękach, koncertach plenerowych, warsztatach wycinanki żydowskiej i kaligrafii hebrajskiej. Przeniesiemy się do świata, o którym tak malowniczo pisał Icchok Baszewis Singer. Honorowym gościem X edycji festiwalu będzie syn I. B. Singera – Izrael Zamir.
Żydowski salon literacki: spotkanie z prof. Władysławem Bartoszewskim, wokół książki „O Żegocie relacja poufna sprzed pół wieku”, prowadzi Remigiusz Grzela
Władysław Bartoszewski – urodzony w 1922 r. historyk, dziennikarz, pisarz, polityk i działacz społeczny. W latach 1940-1941 więzień Auschwitz. Po zwolnieniu (dzięki interwencji Czerwonego Krzyża) pracował w BIP KG AK i współtworzył „Żegotę”, co relacjonuje w wydanej przez PWN książce „O Żegocie relacja poufna sprzed pół wieku”. M.in. za tę działalność został uhonorowany medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Uczestnik Powstania Warszawskiego, w czasach stalinowskich przez kilka lat więziony. Autor wielu artykułów dotyczącej najnowszej historii Polski, m.in. na łamach „Stolicy” i „Tygodnika Powszechnego”. W latach 1972-1988 pełnił funkcję sekretarza generalnego polskiego PEN Clubu, a od 2001-2010 – prezesa. Po 1989 r. Władysław Bartoszewski zaangażował się w służbę dyplomatyczną, dwukrotnie przyjmując obowiązki ministra spraw zagranicznych. Aktualnie jest pełnomocnikiem premiera ds. dialogu międzynarodowego. Kawaler m.in. Orderu Orła Białego, francuskiej Legii Honorowej, honorowy obywatel państwa Izrael, laureat Nagrody Kisiela.
Komentarze (0):