Ptaki. Od archeologii do fotografii cyfrowej
- Miejsce:
-
Arsenał Miejski we Wrocławiu
Cieszyńskiego 9, Wrocław
- Czas:
-
Wydarzenie archiwalne
- Kategorie:
- Sztuka
Arsenał Miejski we Wrocławiu - najbliższe wydarzenia:
Opis wydarzenia
Otwarcie wystawy połączonej z pokazami multimedialnymi
1 sierpnia 2013 r. o godz. 14.00
Arsenał Miejski
Prawdziwym skarbem świata przyrody są ptaki, których śpiew i różnorodne ubarwienie nierzadko wprawiają w zachwyt. Niektóre gatunki uważano dawniej za święte, otaczano prawdziwą czcią, w innych widziano bogów lub dusze zmarłych ulatujące w zaświaty. Są takie, na które polowano i takie, które udamawiano. Do dzisiaj powiada się, iż jaskółki przepowiadają pogodę, bociany zwiastują wiosnę, a pohukiwanie sowy przynosi nieszczęście.
Ptaki już w pradziejach stanowiły dla wielu twórców źródło inspiracji, ich wizerunki lub figurki umieszczano m.in. na skałach, narzędziach i biżuterii, na naczyniach codziennego użytku i takich, które wykorzystywano podczas rytualnych obrzędów. Pierwsze znane wizerunki tych skrzydlatych istot pochodzą z paleolitu. W jaskini Lascaux we Francji jeden z rysunków przedstawia zabitego człowieka, bizona oraz właśnie ptaka. Na terenie ziem polskich, w neolicie i we wczesnej epoce brązu, przedstawienia ptaków pojawiają się niezwykle rzadko, częściej znaleźć można ich kości w grobach lub na osadach. Dopiero w późnej epoce brązu, od której rozpoczynamy wędrówkę w przeszłość, świat ptaków stworzonych ręką człowieka zaczyna zaskakiwać swym bogactwem i różnorodnością.
W dzisiejszych czasach ptaki nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. W Wielkiej Brytanii narodził się birdwatching, czyli amatorskie obserwowanie ptaków połączone najczęściej z ich fotografowaniem. Obserwatorów w Anglii liczyć już można w milionach, w Polsce jest ich dopiero kilka tysięcy, ale liczba ta sukcesywnie rośnie.
Komentarze (0):