Ostatnie dni wystawy Pasy kontuszowe - potrwa do 31 sierpnia 2013 r.
- Miejsce:
-
Zamek Królewski - Warszawa
plac Zamkowy 4, 00-277, Warszawa
- Czas:
-
Wydarzenie archiwalne
- Kategorie:
- Sztuka
- Cena:
- bilet normalny – 14 zł, ulgowy – 7 zł; rodzinny 6 zł/os., w niedziele wstęp bezpłatny
Zamek Królewski - Warszawa - najbliższe wydarzenia:
Opis wydarzenia
13 czerwca – 31 sierpnia 2013 r.
pałac Pod Blachą
W pałacu Pod Blachą prezentowana jest kolekcja ponad trzydziestu pasów kontuszowych, przechowywanych w Zamku Królewskim w Warszawie. Pochodzą one ze zbiorów własnych Zamku, Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich oraz Fundacji Teresy Sahakian. Na wystawie pokazane są także obiekty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Znalazły się tu pasy orientalne, importowane z Indii i Persji, zabytki ilustrujące dorobek wytwórni czynnych na terenach Rzeczypospolitej: Nieświeża, Słucka, Kobyłki, Warszawy, Lipkowa, Grodna, a także pasy lyońskie oraz wyroby przypisywane wytwórniom: rosyjskiej i austriackiej.
Pasy kontuszowe noszone były przez szlachtę i mieszczan do stroju polskiego, na który składały się: żupan, kontusz, spodnie, których nogawki wpuszczano do wysokich safianowych butów, oraz kołpak. Nieodłącznym uzupełnieniem stroju była przywieszona
u boku karabela. Pas kontuszowy, dosyć wąski i długi, owijano kilkakrotnie wokół bioder i wiązano, eksponując ozdobne zakończenia.
Zwyczaj noszenia pasów przyszedł ze Wschodu. Od XVI w. sprowadzano je z Indii, Persji i Turcji. Rozpowszechnienie mody na noszenie stroju polskiego przyczyniło się do powstania wielu wytwórni na terenie Rzeczypospolitej, a największe zapotrzebowanie na pasy przypadło na okres Sejmu Wielkiego.
Pasy kontuszowe wykonane są z jedwabiu, często z użyciem nici metalowych – złotych i srebrnych. Dekorowane według określonego schematu: część środkowa pasa jest gładka lub pokryta ornamentem, często w postaci poprzecznych pasków, wypełnionych roślinną lub geometryczną dekoracją. Na wyodrębnionych, prostokątnych zakończeniach, zwanych głowami, występuje kompozycja złożona najczęściej z dwóch bliźniaczych motywów – stylizowanych kwiatów, bukietów lub owalnych rozet.
Poza kolekcją pasów kontuszowych na wystawie pokazany jest także zespół paramentów oraz ubiorów (w tym judaików) powstałych z tkanin, wykonanych w warsztatach produkujących pasy lub uszytych z pasów. Eksponowane są m.in. ornaty ozdobione kolumnami, wykonanymi z pasów kontuszowych (ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie).
Dopełnieniem prezentacji tkanin stanowią dwie makaty z wytwórni w Buczaczu, ozdobione motywem pasów kontuszowych.
Na wystawie zobaczyć także można portrety szlachciców w strojach narodowych oraz zespół figurek porcelanowych w strojach polskich, będących jedną z odmian „kostiumowej” plastyki, z Miśni oraz innych wytwórni europejskich (ze zbiorów Zamku, Muzeum Narodowego i Muzeum Historycznego m.st. Warszawy).
Wystawa czynna
od poniedziałku do soboty w godz. 10.00 –18.00, bilet normalny – 14 zł, ulgowy – 7 zł; rodzinny 6 zł/os., w niedziele – 11.00 – 18.00 (wstęp bezpłatny). Ostatni zwiedzający wchodzą o godz. 17.00.
źródłoL Materiały organizatora
Komentarze (0):