Festiwal Warszawa Singera - „Żydzi polscy – portret filmowy”
- Miejsce:
-
Kino Iluzjon
ul. Narbutta 50a, Warszawa
- Czas:
-
Wydarzenie archiwalne
- Cena:
- 11-15 zł do nabycia w kasie kina, rezerwacje: [email protected]; tel. 22 462 72 60
Kino Iluzjon - najbliższe wydarzenia:
Opis wydarzenia
Inauguracja przeglądu filmowego: „Żydzi polscy – portret filmowy”
Od wielu lat Filmoteka Narodowa uczestniczy w budowaniu filmowego programu Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”. Proponujemy Państwu przegląd pod hasłem: „Żydzi polscy – portret Filmowy”, którego jednym z elementów będzie obsypana Oscarami adaptacja opowiadania Noblisty – musicalowego „Yentl” Barbary Streisand, którego akcja rozgrywa się na ziemiach polskich. Pokazom filmowym towarzyszyć będą dyskusje i spotkania z filmoznawcami i historykami oraz multimedialna wystawa prezentująca żydowską kulturę filmową przedwojennej Polski.
Mamy nadzieję, że nasz przegląd choć w kilku aspektach zdoła dotrzeć do istoty fenomenu, jakim było wielowiekowe współistnienie na ziemiach polskich narodu polskiego i żydowskiego. (Grażyna M. Grabowska Grażyna M. Grabowska – fragment słowa wstępnego do przeglądu)
Polska Kronika Filmowa: Wydanie monotematyczne 16/93 Stanisława Domaradzka. Żydzi tykocińscy (8 min)
„Takie miejsce” (Polska 1985, 12 min)
Reż. i scen.: Andrzej Titkow
Poetycka i melancholijna wizualna opowieść o świecie, którego już nie ma – świecie krakowskiej społeczności żydowskiej, zamieszkałej na Kazimierzu od XV wieku do 1943 roku, kiedy na krakowskim Podgórzu powstało getto, a jego ludność została zamordowana w Oświęcimiu i Płaszowie. Nastrojowe zdjęcia Jacka Petryckiego rejestrują zapomniany cmentarz żydowski, macewy, synagogę kiedyś i dzisiaj, malowidła ścienne, freski – symbole i relikty kultury, jaką zostawili po sobie żydzi.
„Po-lin. Okruchy Pamięci” (Polska/Niemcy 2008, 85 min)
Reż. i scen.: Jolanta Dylewska; zdj.: Józef Romasz; J. Dylewska
Film Jolanty Dylewskiej oparty jest na filmowych materiałach archiwalnych, które są efektem wieloletnich poszukiwań na całym świecie. Autorami tych unikalnych filmów są Żydzi, którzy wyemigrowali do USA, a po latach przyjeżdżali do Polski, aby odwiedzić swoich krewnych. Ich amatorskie filmy ocalają skrawek tamtego świata, którego już nie ma − przedwojenną Polskę, w której żyły obok siebie dwie kultury: polska i żydowska.
Impreza towarzysząca organizowana we współpracy z Filmoteką Narodową
Komentarze (0):